>

Archív famózních zpráv

Leonardo DiCaprio je ekopokrytec, který tráví dovolenou na superjachtě za tři miliardy

8. 1. 2022

MIAMI (Famous) – Herec Leonardo DiCaprio si buduje image hvězdy, která myslí na přírodu a podporuje různé projekty zachraňující vzácné druhy a biodiverzitu. Jenže hollywoodská hvězda také často čelí obvinění z pokrytectví. Používá totiž dopraní prostředky chrlící do atmosféry obrovské množství skleníkových plynů. A teď tráví dovolenou na superjachtě za více než tři miliardy korun. Luxus a komfort, které si tam užívá, vyměnil za ekologii. Protože tento dopravní prostředek, tedy jeho provoz a údržba, jsou extrémně neekologické a souvisejí se značným zatížením životního prostředí a produkcí skleníkových plynů.

Penélope Cruzová: V Los Angeles jsem se uchytila díky Salmě Hayekové

8. 1. 2022

LOS ANGELES (Famous) – Herečka Penélope Cruzová zamířila do Hollywoodu později než Salma Hayeková. Ta už tam měla kontakty a v Los Angeles také vlastní dům. Protože obě ženy pocházejí ze španělsky mluvícího prostředí, Salma vzala mladší Penélope pod svá křídla. A nabídla jí spolubydlení. I když ji do té doby vůbec neznala. Dnes jsou z nich velmi blízké kamarádky.

Sedmnáctiletý syn Sinéad O’Connorové byl nalezen mrtvý

8. 1. 2022

DUBLIN (Famous) – Zpěvačka Sinéad O’Connorová přišla o svého sedmnáctiletého syna. Shana O’Connora nalezli bez známek života po dvoudenním pátrání. Irská hvězda fanouškům přiznala tento fakt na sociální síti s tím, že použila Shanovo muslimské jméno, které mu dala sama poté, co konvertovala k islámu.

Vědci budou prokazovat přítomnost živočichů v terénu analýzou vzorků DNA ze vzduchu

7. 1. 2022

KODAŇ (Famous) – Vzduch je plný drobných úlomků prachu. Ten je tvořen jak neživými částicemi, tak kusy rostlinných pletiv, kůže, srsti, kapének a dalšího biologického materiálu. A tyto částečky organického materiálu v sobě často nesou jadernou DNA. Tu lze přečíst a zjistit tak, z jakého druhu organismu se uvolnila. Což má obrovský význam pro vědu a mapování výskytu organismů v terénu. Metodu úspěšně ověřili hned dvě na sobě nezávislá pracoviště.

Silně emocionální lidé častěji šíří smyšlené a poplašné zprávy na internetu

7. 1. 2022

TOLEDO (Famous) – O tom, jak algoritmy na sociálních sítích a internetu podporují šíření poplašných a smyšlených zpráv, existuje řada výzkumů. Důkazy jsou většinou nelichotivé k provozovatelům sociálních sítí a internetových médií. Ale psychology z Ohia zajímalo, jak sami uživatelé ovlivňují šíření těchto zpráv. A proč jsou někteří lidé vůči nesmyslům na internetu imunní a jiní okamžitě tyto výplody šíří v domnění, že jde o tvrzení opřená o fakta. Výsledek je docela zajímavý, a ne příliš překvapující. Častěji je šíří lidé silně podléhající emocím. Naopak racionální a zároveň emočně poměrně chladní lidé jsou daleko imunnější.

Vědci jsou v šoku. Prastaré mořské mikroorganismy umějí samy produkovat kyslík i ve tmě

7. 1. 2022

AARHUS (Famous) – Kdyby nebylo fotosyntetizujících organismů a slunce, nebyl by na Zemi kyslík. To platilo donedávna. K velkému šoku vědců však v oceánech existují mikroorganismy, které dokážou produkovat kyslík i ve tmě. Jsou to prastaré bakteriím podobné buňky, kterým říkáme archea. V oceánech jsou jich nevyčíslitelná množství a plní důležitou funkci v koloběhu dusíku a fosforu mezi neživou a živou přírodou. Nicméně minimálně jeden druh archeí dokáže produkovat také kyslík. Když musí.

Vaječný albumin by mohly produkovat houby. Ekonomicky a ekologicky

7. 1. 2022

HELSINKY (Famous) – Na ohromnou spotřebu albuminu z vaječného bílku v potravinářství je potřeba každý rok několik miliard slepičích vajec. Pomineme-li to, že jsou produkována za otřesných podmínek pro nosnice, souvisí jejich chov a produkce vajec také s obrovskou spotřebou energie a produkcí skleníkových plynů. S rostoucí spotřebou potravin zvětšující se lidské populace je tedy potřeba hledat alternativy. A tou by podle finských vědců mohl být albumin produkovaný kvasným procesem specifickým druhem houbových organismů. Albumin získaný z hub je totiž vysoce kvalitní bílkovina, kterou lze získat za zlomek nákladů i vyprodukovaných skleníkových plynů.

Turecký farmář dává kravám virtuální brýle, aby měly v kravínu pocit, že jsou na pastvě

7. 1. 2022

ANKARA (Famous) – Režisér Zdeněk Troška svou komediální trilogií Slunce, seno tak trochu předpověděl budoucnost ve zvyšování produkce mléka. Už v osmdesátých letech nasadil filmovým kravám sluchátka a pouštěl jim hudbu, tedy přesněji řečeno dělala to jeho postava agronoma Šimona Pláničky. Krávy tak měly dávat více mléka. Že vážná hudba skutečně zvyšuje produkci mléka u krav, ověřili před lety vědci ze Švýcarska a Skotska. Nicméně turecký farmář Izzet Kocak teď začal kravám nasazovat brýle pro virtuální realitu. V zimě, kdy je dobytek uzavřen v kravínu, mu pouští přes virtuální brýle záběry zelených pastvin. Zvířata jsou klidnější a dojí více.

Goop Gwyneth Paltrowové odchází ze Spojeného království se ztrátou 40 milionů

7. 1. 2022

LONDÝN (Famous) – Herečka Gwyneth Paltrowová se v posledních deseti letech více než herectví věnuje obchodu s lifestylovými doplňky. Její obchod Goop má obrovský úspěch v USA a některých dalších zemích světa. Nikoli ale ve Spojeném království. Hollywoodská hvězda tam v roce 2020 musela zrušit kamennou prodejnu, která byla dlouhodobě prodělečná. Teď poslala do likvidace celou britskou pobočku své firmy Goop Inc Limited. Za poslední dva roky je totiž 1,4 milionu liber ve ztrátě. Tedy více než čtyřicet milionů korun.

Julia Foxová: S Kanyem Westem to bylo okamžité splynutí

7. 1. 2022

LOS ANGELES (Famous) – Herečka Julia Foxová potvrdila, že s rapperem Kanyem Westem randí. Americká kráska s italskými kořeny tvrdí, že se do sebe zamilovali na první pohled. O jejich seznámení a své míře zamilovanosti sepsala poměrně rozsáhlý esej, který zveřejnila na své sociální síti. Na to, že se poznali teprve na Silvestra, je po týdnu poměrně odvážná v tvrzení o tom, jak velká jejich láska je.

Nicolas Cage se v sedmapadesáti stane otcem třetího potomka

7. 1. 2022

LOS ANGELES (Famous) – Herec Nicolas Cage bude mít třetího potomka. Jeho manželka Riko Shibataová je těhotná. Prozradili to přátelé hollywoodské hvězdy. Člen slavné filmařské rodiny Coppolových má dva syny, jednatřicetiletého Westona a šestnáctiletého Kal-Ela. S Riko přivedou na svět prvního společného potomka.

Vědci pojmenovali tropický strom po Leonardu DiCapriovi

7. 1. 2022

LONDÝN (Famous) – Botanikové z britských Královských botanických zahrad v londýnském Kew pojmenovali nový tropický strom z roku Uvariopsis po herci Leonardu DiCapriovi. V Kamerunu rostoucí dřevina příbuzná s láhevníky, muďoulem či uvárií dostala odborné jméno Uvariopsis dicaprio.